Pu-Erh Çayı Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Pu-erh çayı

Pu-erh çayı veya (pu’er çay) geleneksel olarak Çin’in Yunnan Eyaletinde yapılan eşsiz bir fermente çay türüdür. Bölgede yetişen ve “yabani yaşlı ağaç” olarak bilinen bir ağacın yapraklarından yapılır.

Kombu çayı gibi başka fermente çay türleri olmasına rağmen, pu-erh çayı farklıdır çünkü demlenmiş çaydan ziyade yaprakların kendisi fermente edilmiştir.

Pu-erh genellikle çay yapraklarının sıkıştırılmış “keklerinde” satılır, ancak gevşek çay olarak da satılabilir.

Pek çok insan pu-erh çayı içer çünkü sadece çayın değil, aynı zamanda fermente gıdaların sağlık yararlarını da sağlar.

Sağlığa Olan Faydaları

Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Pu-erh çayın kilo kaybı için kullanımını destekleyen bazı sınırlı kanıtlar var.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, pu-erh çayın daha fazla depolanmış vücut yağını yakarken daha az yeni yağ sentezlenmesine yardımcı olabileceğini ve bu da kilo kaybına yol açabileceğini göstermiştir. 

Yine de, konuyla ilgili insan çalışmalarının eksikliği göz önüne alındığında, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ek olarak, pu-erh çayı fermente edilmektedir, böylece vücudunuza sağlıklı probiyotiklerin (faydalı bağırsak bakterileri) artışında etkilidir.

Bu probiyotikler, kilo yönetimi ve açlıkta önemli bir rol oynayan kan şekeri kontrolünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Aşırı kilolu 36 kişide yapılan tek bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 3 kez 333 mg pu-erh çay ekstresi tüketmenin, kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi ve karın yağ ölçümlerinde önemli ölçüde iyileşme sağladığını buldu 

Yine de, bu araştırma pu-erh çayı içmenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini kanıtlamıyor. Bu çalışmalarda, pu-erh çayın aktif bileşenlerini, içmekten alacağınızdan çok daha yüksek dozlarda içeren yüksek konsantrasyonlu özler kullanıldı.

Kolesterolü İyileştirir

Hayvanlar üzerinde yapılan birkaç çalışmada, pu-erh çay özleri ile takviyesi yapılarak beslendiklerinde kandaki yağ seviyelerinde azalma olduğu gözlemlemiştir.

Pu-erh çay özleri, kolesterol seviyelerini iki şekilde düşürmeye yardımcı olabilir. 

İlk olarak; pu-erh çayı, dışkıda diyetle yağa bağlı safra asidinin ne kadar atıldığını artırır, böylece yağın kan dolaşımına emilmesini önler. 

İkinci olarak; hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda pu-erh çayının yağ birikimini azalttığı gözlemlendi. Bu etkilerle birlikte kalp hastalığı riskini azaltabileceği düşünülebilir.

Yine de, konsantre özler kullanan hayvan çalışmalarında, pu-erh çayı içmenin insanlarda aynı etkilere sahip olacağını kanıtlamıyor.

  • Kanserin Büyümesini Engeller

Test tüpü çalışmalarında, pu-erh çay özütleri meme kanseri, ağız kanseri ve kolon kanseri hücrelerini öldürmüştür. 

Bu bulgular gelecekteki araştırmalar için umut verici bir başlangıç ​​noktası sunarken, pu-erh çayı kanser tedavisi olarak kullanılmamalıdır.

Bu çalışmalar, yüksek konsantrasyonlu özlerin doğrudan kanser hücrelerine uygulanmasını içerir; bu, pu-erh çayı içmenin vücudumuzdaki kanser hücreleri ile etkileşime girme şekli değildir. Pu-erh çayı içmenin kanser hücrelerini nasıl etkileyeceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  • Karaciğer Sağlığını Artırabilir

Yağ birikimini azaltmaya yardımcı olabileceği için pu-erh çayı, karaciğer yağlanmasını önlemede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu sadece şimdiye kadar hayvan araştırmalarında belirtilmiştir.

Başka bir hayvan çalışması, pu-erh çay özütünün karaciğeri kemoterapi ilaçlarının neden olduğu hasardan koruyabileceğini buldu. 

Bu umut verici bir araştırma alanıdır, ancak pu-erh çayı ve karaciğer işlevi hakkında herhangi bir iddiada bulunmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Riskler Ve Yan Etkileri

Pu-erh çayın yan etkilerinin çoğu kafein içeriğinden kaynaklanmaktadır. Demlemenin gücüne bağlı olarak pu-erh çayı fincan başına 30-100 mg. kafein içerebilir. 

Çoğu insan günde 400 mg.’a kadar kafeini tolere edebilir, ancak aşırı kafeinin bazı yan etkileri şunları içerebilir;

  • Uykusuzluk
  • Baş dönmesi
  • Titreme
  • Kalbinizin ritminde değişiklikler
  • Dehidrasyon (aşırı sıvı kaybı)
  • İshal veya aşırı idrara çıkma

Fermente gıdalar bağırsak bakteri konsantrasyonlarını etkileyebileceğinden, pu-erh çayı sindiriminizi de etkileyebilir ve potansiyel olarak bazı sindirim rahatsızlığına neden olabilir. 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Devamını Oku