Karpuz Çekirdeği ve Faydaları Nelerdir?

karpuz çekirdeği

Karpuz, kabakgiller familyasında yer alan ve dünyanın özellikle sıcak ve ılıman bölgelerinde yetişen tek yıllık bir meyvedir. Karpuz çekirdekleri düşük kalorilidir ve besleyicidir. Kızartıldıklarında çıtırlaşır ve diğer sağlıksız atıştırmalık seçeneklerinin yerini kolayca alabilir. Bazı insanlar çekirdeksiz bir karpuz tercih eder ancak karpuz tohumlarının besin değeri sizi aksi yönde ikna edebilir.

  • Düşük Kalorili

Büyük bir avuç karpuz çekirdeği neredeyse 4 gr. ağırlığındadır ve yaklaşık 23 kalori içerir.

  • Magnezyum

Karpuz çekirdeklerinde bulunan birkaç mineralden biri magnezyumdur. Bir avuç karpuz çekirdeği, günlük değerin % 5’i olan 21 mg. magnezyum içermektedir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yetişkinlerin magnezyumu günlük 420 mg. alınmasını önermektedir. Magnezyum, vücudun birçok metabolik işlevi için önemlidir. Ayrıca sinir ve kas işlevinin yanı sıra bağışıklık, kalp ve kemik sağlığını korumak için de gereklidir.

  • Demir

Bir avuç karpuz çekirdeği yaklaşık 0,29 mg. demir veya günlük değerin yaklaşık % 1,6’sını içerir. Çok fazla görünmeyebilir, ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) yetişkinlerin yalnızca günde 18 mg almasını önermektedir.

Demir, vücutta oksijen taşıyan hemoglobinin önemli bir bileşenidir. Ayrıca vücudun, kalorileri enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Ancak karpuz tohumları fitat içerir, bu da demirin emilimini azaltır ve besin değerini düşürür.

  • Sağlıklı Yağlar

Karpuz çekirdekleri hem tekli doymamış hem de çoklu doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır, bir büyük avuç (4 gr.) 0,3 gr. tekli doymamış ve 1,1 gr.  çoklu doymamış yağ içermektedir.

Amerikan Kalp Derneği , bu yağların kalp krizi, felç ve kandaki LDL “kötü” kolesterol düzeylerini düşürmede faydalıdır.

  • Çinko

Karpuz çekirdekleri iyi bir çinko kaynağıdır. Bir avuç (4 gr.) karpuz çekirdeği, günlük çinko değerinin yaklaşık % 26’sını  sağlarlar.

Çinko, bağışıklık sistemi için gerekli olan önemli bir besindir. Aşağıdakiler için de gereklidir.

  • Vücudun sindirim ve sinir sistemleri
  • Hücrenin yeniden büyümesi ve bölünmesi 
  • Tat ve koku duyuları

Bununla birlikte, tıpkı demir gibi, fitatlar da çinkonun emilimini azaltır.

Sonuç

Karpuz tohumlarının sağlık açısından birçok faydası vardır. İçlerindeki bazı mineral ve vitamin miktarları düşük görünse de, patates cipsi ve diğer sağlıksız atıştırmalıklara göre hala çok daha fazla tercih edilirler.

Karpuz tohumlarından ne kadar besin alacağınız büyük ölçüde ne kadar yediğinize bağlıdır. Küçük olduklarından, önemli faydalarını elde etmek için bolca yemek gerekir.

Bununla birlikte, besin değerlerini diğer atıştırmalıklarla karşılaştırdığınızda, karpuz tohumları çok öne çıkar.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Devamını Oku