Diyetisyen Deniz KAYNAK

Merhaba, ben Deniz Kaynak, İtalyan kökenli bir ailenin ortanca kızıyım. Liseyi Türkiye’de bitirdikten sonra üniversite okumak için belli bir süre İtalya’da bulundum. Sonrasında Trieste’de Samer and Co.Shipping firmasında  çalıştım. Türkiye’ye dönme kararı vererek özel bir firmada uzun seneler tedarik uzmanı olarak görev yaptım. Bu süreçte, sağlıklı beslenmeye duyduğum ilgiden dolayı yapmış olduğum araştırmalar neticesinde bu konuyla ilgili eğitim almaya karar verdim. Haliç Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünü onur belgesiyle bitirdikten sonra Özel bir firmada gıda teknikeri olarak çalışmamın ardından, Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Bu süreçte yaşam koçluğu eğitimlerine katılarak sertifika aldım. Academic Hospital bünyesindeki catering firmasında çalıştım. 

Doğayı yeşili çok seven biri olarak uzun doğa yürüyüşleri, kamp yapmak bu vesileyle yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum. Seyahat ettiğim süre içerisinde yerel üreticilerden bal, peynir, yumurta, süt gibi doğal ürünleri bulmaktan ve bunları  araştırmaktan heyacan duyuyorum… 2016 Eylülünde Kastamonu Loç  Vadisi’nde kamp kurduğum bir dönemde  tanıştığım köyün muhtarı ile arılar hakkında yaptığımız sohbet üzerine arıların çalışma sistemini, dünyaya faydasını tutku ile anlatmasını büyük bir merakla dinledim ve çok etkilendim, İstanbul’a döner dönmez arıcılık eğitimi için başvuruda bulundum ve sertifika aldım. 2017 yılından bu yana arıcılık da yapıyorum. Belli yörelerde kovanlarım bulunmaktadır.
Bala olan ilgim dolayısıyla bazı yöresel ballar üzerinde AGE (Advanced glycation end products-İleri Glikasyon Son Ürünleri) çalışmasını sürdürmekteyim. Diabet Mellitus hastalar üzerinde balın etkisini araştıran bir proje yürütmekteyim. 

A. Deniz Kaynak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Devamını Oku